www.swietlica-warszawa.opx.pl

Beata Baran - SP 355 w Warszawie.

                                                        

                                                                              

BEATA BARAN                                                                                                                                 Warszawa 2014                                                                                        

wychowawca świetlicy - nauczyciel mianowany

SP 355 WARSZAWA

 

                                                                       SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

 

 Temat: „ W Krainie Życzliwości ”- zabawy  o charakterze  prospołecznym.

 

CEL OGÓLNY:


Kształtowanie umiejętności wyrażania życzliwości poprzez aktywność intelektualną, ruchową plastyczną i muzyczną.

 

CELE OPERACYJNE:


DZIECKO:


-           zna datę dnia życzliwości i określenia dla życzliwości,

-           zna grzecznościowe słowa: proszę, dziękuję, przepraszam,

-           wie, w jakich sytuacjach trzeba  używać słów grzecznościowych,
-           umie  słuchać  tekstu bajki  czytanego  przez nauczyciela,
-            potrafi wypowiadać swoje myśli , skojarzenia związane z pojęciem życzliwość,
-           wie, jak  rozróżniać zachowania pozytywne i negatywne,
-           potrafi udzielać  wsparcia i pomocy podczas zabawy,
-           umie czerpać  radość z uczestnictwa w zabawie,

-           potrafi współdziałać w grupie,
-           potrafi wykonać  pracę plastyczną ,

-           dba o  porządek wokół siebie.

 

 

METODY

 słowna, oglądowa, czynna

Metody aktywizujące : inscenizacja bajki, drama, burza mózgów

 

FORMA ZAJĘCIA – indywidualna, w parach, z całą grupą

 

POMOCE: tekst   bajki pt.” Kraina Życzliwości”, scenografia- zamek i drzewko życzliwości,  kolorowe korony, kartonowe serduszko, płyta CD z muzyką , parasol, papierowe kwadraty w różnych kolorach, klej, flamastry

 

Czas trwania zajęć 45-60 minut.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1.Powitanie  – dzieci  stoją w kole i witają się :
 N: witamy się słowami D: dzień dobry
 N: witamy się gestami D: machanie dłonią
 N: witamy się mimiką twarzy D: uśmiechy.

 

2.Wprowadzenie do tematu zajęć

 21 listopada obchodzimy światowy dzień życzliwości i pozdrowień, powstał  on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World  Hello Day , jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem.

W Polsce zaczęto obchodzić ten dzień od 2006 roku z inicjatywy wrocławskiej.

 

3. Nauczyciel podaje przykład bajki o Kopciuszku Charlesa Perraulta.

Dzieci wymieniają postacie życzliwe i nieżyczliwe .

D : Osoby życzliwe - Kopciuszek, wróżka, książę.

D : Osoby nieżyczliwe - macocha i jej córki.

W podsumowaniu zadania nauczyciel zadaje pytanie:

Kim jest człowiek życzliwy ?
N : Słownikowa definicja mówi, że jest to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna .Osoba ta używa słów proszę, dziękuję, przepraszam.
N: Z czym kojarzy się życzliwość ?
N: Życzliwość kojarzy się ze szczerym uśmiechem, ciepłym spojrzeniem,  miłymi słowami, czyli po prostu z niewymuszoną grzecznością i uprzejmością .


4.  Dzieci podają własne skojarzenia do pojęcia „życzliwość” - ćwiczenie twórcze  – burza mózgów.
Nauczyciel zapisuje propozycje na kartonowym sercu.

 

5. Nauczyciel czyta dzieciom   bajkę  pt ”Kraina Życzliwości”.
Rozmowa na temat treści bajki. Próby nazywania zachowania postaci z
opowiadania oraz ocena zachowania – pozytywne czy negatywne.

 6.Zaproszenie dzieci do Krainy Życzliwości.

 Utworzenie przez dzieci łańcucha przyjaźni i symboliczne przekazanie z rąk do rąk serduszka –symbolu miłości i dobroci.

 7.Zabawy z chustą animacyjną.

A/ Przechodzenie dzieci pod chustą – zamiana miejsc kolorami.

B/ Karuzela – zabawa muzyczna.

C/ Toczenie balonika  po chuście przy muzyce  Bethovena  „Dla Elizy”.

 8 .Przeniesienie dzieci w czasie do współczesności.

Dzieci siedzą w kole i odgrywają scenki dramowe  na temat „Wzajemna pomoc”.

 

A/ Pada deszcz, weź kolegę pod parasol,
B/  Kolega jest smutny, pociesz go,

C/  Na  przejściu dla pieszych starsza osoba potrzebuje pomocy, przeprowadź ją przez

      ulicę,

D/  Siedzisz w autobusie a starsza osoba stoi, ustąp jej miejsca.

 

Nauczyciel prosi dzieci o udzielenie odpowiedzi :

Jak czuliście się gdy pomagaliście ?
Jak czuliście się gdy  otrzymaliście pomoc?

 

9.Dzieci wykonują pracę plastyczną  „ Order życzliwości” z kolorowego papieru.

 

10.  Podsumowanie zajęć  i ewaluacja.

Nauczyciel stwierdza , że podczas zabaw dzieci  były życzliwe wobec siebie  i zasłużyły na order, które same wykonały.

Co dzieci nauczyły się?

Jakie zabawy podobały się dzieciom najbardziej.

 

 

                                                        BAJKA

                                             „ Kraina Życzliwości”

 

Dawno temu za górami i lasami była Kraina Barw.

 Król Barw miał 3 synów. Gdy dorośli każdy z nich wybrał   tylko jeden kolor. Najstarszy lubił tylko czerwony, średni żółty a najmłodszy zielony.  Krainę Barw  synowie podzielili na 3 krainy, w których  był  tylko jeden kolor .

W jednej krainie wszystko było czerwone , w drugiej żółte a  w trzeciej tylko zielone. Było nudno  i jednokolorowo.

Dodatkowo synowie pomiędzy sobą kłócili się o to , który kolor jest najważniejszy.

Po roku kłótni synów Król Barw miał dość i powiedział, że ustanawia  nową  krainę, którą nazwał  – Krainą Życzliwości .

 

Odtąd  w Krainie Życzliwości wszyscy są uprzejmi, nie ma kłótni a wszystko jest kolorowe.

 

Beata Baran                                                                                                                                       Warszawa, styczeń 2015

Wychowawca świetlicy – nauczyciel mianowany

SP 355 Warszawa

 

 

 

 

                       SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH.

 

TEMAT  TYGODNIA : BEZPIECZNE FERIE.

TEMAT ZAJĘĆ  :

BEZPIECZNE  ZABAWY I SPORTY ZIMOWE.

Dzieci z kl. III - VI

Data   zajęć 14.01.2015

Czas trwania : 45 minut

 Cel główny :

Bezpiecznie bawimy się i uprawiamy sporty podczas ferii zimowych poprzez ustalenie zasad  bezpieczeństwa.

Cele operacyjne:

Dziecko :

-  zna zasady bezpiecznej zabawy i uprawiania sportów na  śniegu i lodzie,

-  potrafi  uświadomić sobie niebezpieczeństwo podczas zabaw  miejscach  niedozwolonych – przy trasach komunikacyjnych lun na zamarzniętych  stawach i rzekach,

-  umie twórczo myśleć i logicznie myśleć oraz wyciągać wnioski,

-  potrafi odróżniać miejsca zabaw i uprawiania sportów  bezpieczne od niebezpiecznych,

-  umie rozpoznać i nazwać sporty zimowe.

- wie, jak zachowywać podczas  zabaw i sportów zimowych,

-  zna zasady bezpiecznej  zabaw w sali,

- dba o własne zdrowie i  porządek wokół siebie.

Metody :

·         podające : pokaz, obserwacja ,objaśnienie;

·         poszukujące : rozmowa, metoda zadań stawianych:

·         ekspresywne : improwizacja ruchowa i muzyczna;

·         praktyczne: metoda zadań

Formy pracy :

Indywidualna

Zbiorowa

Grupowa

Środki dydaktyczne : CD z muzyką na powitanie i pożegnanie, tablica tematyczna : zabawy i sporty zimowe, gazety, karty  wyników,  kosze, sprzęt sportowy  – walce, tunel, obręcze, bałwany do wyklejania, koszulki.

 

 

Przebieg zajęć:

1.Piosenka na powitanie pt. Hu-hu  ha !, hu – hu ha! Nasza  zima zła!.

Dzieci śpiewają  a w refrenie  i wyklaskują rytm piosenki.

Zabawa skojarzeniowa :

Zima to  ..........................................................................................................................................

 2. Zapoznanie z tablicą tematyczną – Zabawy i sporty zimowe - dzieci kształtują spostrzegawczość i pamięć wzrokową poprzez wyszukiwanie i nazywanie zabaw i  sportów zimowych. Dopinają kaski , buty narciarskie i gogle.

- krótka prezentacja multimedialna „Sporty zimowe”

3.Omówienie  z dziećmi- zasad bezpiecznych zabaw i uprawiania sportów zimowych  na podstawie tablicy tematycznej.

·         opracowanie kodeksu  bezpiecznych zabaw i sportów na śniegu i lodzie,

Bawimy się w  miejscach bezpiecznych  place zabaw , lodowisko , górka.

(nie przy  ulicy , nie na zamarzniętej rzece)

Ubieramy się ciepło i stosownie do uprawianych sportów.

Rozgrzewamy się przed uprawianiem sportów.

Nie wyrządzamy podczas zabaw i uprawiania sportów  innym krzywdy.

 4. Przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć ruchowych w sali( kontrakt).

5. Przygotowanie dzieci do zabaw w sali – krótka rozgrzewka .

Podział dzieci  na 2 grupy- 

narciarze i łyżwiarze – znaczek z symbolami .

Omówienie zasad punktacji od 1 – 3 punktów. Najlepiej 3 punkty ,średnio 2  i  1 punkt słabo .

Zawieszenie na tablicy  kart zabaw do wpisywania wyników.

 6. Pierwsza zabawa ruchowa z punktami  związana  jest  z ubieraniem  i  polega na sprawności.

Zadanie polega na założeniu  na stopy walców  i przejściu do krzesełka, gdzie trzeba założyć i zdjąć koszulkę.

Rozdzielenie punktów i zapisanie ich  na kartach.

7.Następna zadanie ruchowa punktowane polega na celności:

Rzucamy śnieżką  do celu. Dzieci z gazety robią kulkę – śnieżną i celują do środka  obręczy. Wygrywa ta grupa, która ma więcej kulek w  kole.

8. Trzecie zadanie oparte jest na dokładności .

Dziecko ma dobiec do ściany i wylepić bałwana gazetą. Wygrywa ta grupa, której bałwan  jest  ciekawszy i dokładniej wykonany.

Rozdzielenie punktów i zapisanie ich  na kartach.

9.Wykonanie prze dzieci czwartego  zadania punktowanego , które   polega na szybkości :

Dzieci mają   przejść  przez tunel  i dobiec do ściany, Wygrywa ta grupa, która wykona zadanie szybciej. Rozdzielenie punktów i zapisanie ich  na kartach.

10.Ostatniezadanie – polega na cierpliwości.

Bitwa na kulki śnieżne. Dzieci są na 2 polach podzielonych linią . Na każdym polu stoi w na środku kosz. Na start dzieci rzucają  śnieżkami  do kosza. Zabawa kończy się jak zabraknie  kulek. Na stop liczymy kulki . Ta grupa wygrywa, która wrzuciła kulek więcej.

Która grupa ma więcej kulek koszu ta  wygrywa. Rozdzielenie punktów i zapisanie ich  na kartach.

11. Podsumowanie wyników zadań - wysłuchanie muzyki Vivaldiego .

Podliczenie kart wyników  i wybranie zwycięskiej grupy i jej nagrodzenie .

12. Ewaluacja zajęć

Jakie zasady bezpiecznych zabaw i sportów zimowych znane są dzieciom?

Która zabawa  dzieciom najbardziej podobała się ? – głosowanie.

Prezentacja multimedialna „ Bezpieczne ferie zimowe”.

 

TEKST PIOSENKI                    

 

 

ZŁA ZIMA

 

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!

Szczypie w nosy, szczypie w uszy

Mroźnym śniegiem w oczy prószy,

Wichrem w polu gna!

Nasza zima zła!

 

Hu! Hu1 Ha! Nasza zima zła!

Płachta na niej długa, biała,

W ręku gałąź oszroniała,

A na plecach drwa...

Nasza zima zła!

 

Hu! Hu1 Ha! Nasza zima zła!

A my jej się nie boimy,

Dalej śnieżkiem w plecy zimy,

Niech pamiątkę ma!

Nasza zima zła!

                                                                                                          Maria Konopnicka

   

 

 

 

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl